Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hukum Mandi Bogel
Mesra.net Forum > Social & Societies > Hal Ehwal Islam
akuyangberdosa
Senang mandi bogel ni..air rata ke seluruh badan. Dengar hukum makruh katenye? Makruh kalau buat selalu-selalu kan jadi haram?
Hariz_KooL
Soalan :
Adakah sah sembahyang fardhu selepas mandi wajib, tetapi ketika mandi wajib tadi tidak mengenakan kain mandi (mandi wajib tanpa seurat benang)?

Bagaimana pandangan ustaz/ustazah mestikah saya mengambil air sembahyang juga sebelum sembahyang fardhu disebabkan ketika mandi wajib tadi tidak mengenakan kain mandi?

Kalau tidak sah sembahyang fardhu tersebut apakah adab atau syarat sah mandi wajib bagi membolehkan seseorang terus menunaikan sembahyang fardhu selepas mandi wajib?

Jawapan :
1. Mandi wajib / mengambil wudhuk dalam keadaan bertelanjang adalah makruh. Walaubagaimanapun, sah mandi wajib / wudhuk dalam keadaan tersebut.

2. Tidak perlu mengambil wudhuk semula sekiranya saudara tidak melakukan perkara-perkara yang boleh membatalkan wudhuk selepas niat mandi wajib / niat mengambil wudhuk seperti tersentuh kemaluan dengan tapak tangan dan sebagainya.

3. Berkenaan dengan adab mandi pula, seseorang itu seeloknya memakai kain hingga ke lutut seperti yang diajarkan oleh Rasulullah s.a.w..

(Rujukan: JAKIM)
caun123
mandi berdua best.. ngan bini
noorul
Rasulullah s.a.w melarang kita mendedahkan aurat biarpun ketika bersendirian sebagaimana sabda Baginda s.a.w bermaksud :
“Jauhilah daripada perbuatan berbogel, sesungguhnya ada bersama-sama kamu orang yang tidak berpisah denganmu, kecuali ketika membuang air (besar dan kecil) dan ketika seseorang lelaki itu bersetubuh dengan isterinya.”

Larangan Rasulullah s.a.w ini membawa kepada hukum makruh mandi dalam keadaan berbogel.
fsyukri
QUOTE(noorul @ Jan 27 2008, 01:26 AM) *
Rasulullah s.a.w melarang kita mendedahkan aurat biarpun ketika bersendirian sebagaimana sabda Baginda s.a.w bermaksud :
“Jauhilah daripada perbuatan berbogel, sesungguhnya ada bersama-sama kamu orang yang tidak berpisah denganmu, kecuali ketika membuang air (besar dan kecil) dan ketika seseorang lelaki itu bersetubuh dengan isterinya.”

Larangan Rasulullah s.a.w ini membawa kepada hukum makruh mandi dalam keadaan berbogel.

hadis ni dhaif!
VARGTYRADAM666
MANDIKAN JENAZAH PULA

HAAA

CAMANA GAMAKNYA??

masMerah
kalo mandi n kapan d masjid = depa bagi pakai kain sentung
Ewan_sn
QUOTE(akuyangberdosa @ Jan 25 2008, 03:21 AM) *
Senang mandi bogel ni..air rata ke seluruh badan. Dengar hukum makruh katenye? Makruh kalau buat selalu-selalu kan jadi haram?

Makruh tetap makruh..taklah akan jadi haram..
L_lo
Malaikat lariiiiiiiiiiiiii......
fsyukri
siape kate mandi bogel tuh makruh?
VARGTYRADAM666
JANGAN TAK MANDI.......
fsyukri
QUOTE(VARGTYRADAM666 @ Feb 18 2008, 03:27 AM) *
JANGAN TAK MANDI.......

ko mandi x ek?
ctmunirah
huhuhuhu ilmu tak berapa cukup untuk komen dry.gif
rama_rama
Yang penting bila nak kluar tutup aurat
sila klik===> http://www.youtube.com/v/tfoBWah3OVQ&rel=1

Khayty
ustazah saya pesan
kalau masuk bilik air tu sebaik-baiknya tutuplah apa yang patut
sekiranya terjadi apa-apa didalam bilik air contohnya terjatuh tak sedar diri
maka diri kita tidaklah memalukan....

bayangkan bila sesuatu terjadi dalam bilik air kita tanpa seurat benang
dan orang jumpa/ambil kita dalam kedaaan yang amat mengaibkan
Jusoh
QUOTE(khaytykhir @ Feb 24 2008, 02:57 PM) *
ustazah saya pesan

takper..orang tu paham..dalam bilik air biasela bogel-bogel ni
topgunZ
QUOTE(Jusoh @ Feb 29 2008, 01:37 AM) *
QUOTE(khaytykhir @ Feb 24 2008, 02:57 PM) *
ustazah saya pesan

takper..orang tu paham..dalam bilik air biasela bogel-bogel ni

paham pun..terbeliak jugaklah mata tengoknyer...
VARGTYRADAM666
ADA JE YANG MANDI BOGEL DI PULAU-PULAU KECIL.... BERAMAI-RAMAI/BERDUA-DUAAN BERCAMPUR JENIS......BIASA BAGI YANG KUFUR DAN TAK BERIMAN PADA ALLAH LA......

ADA ORG-ORG ISLAM TERIKUT CARA MEREKA........

KE ARAH KEMAKSIATAN ITU MACAM KALU...... TAK HERANLAH BOLEH BERZINA MACAM BINATANG IKUT DAN JE.......MANA PUN JADIK.....

KALAU LAH DENGAR SETIAP DAHAN POKOK....DAUN-DAUN.....PASIR, BATU..... MALAHAN ANGIN.....MENGUTUK TABIAT/HABITAT/PERANGAI MEREKA-MEREKA INI...... MASYA-ALLAH~!
deanna_a
biggrin.gif agaknya satu kebetulan orang yang nama adam ni memang suka berleter pelik-pelik. Setakat ni dah 2 orang orang nama adam yang saya jumpa suka berleter. satu di alam nyata dan satu lagi adam nama susah nak eja ni.

Saya ni bukanlah tau sangat pasal hukum ni, tapi sebagai manusia yang tau dirinya sentiasa diperhatikan, mesti ada rasa malu. Tak malu ke dengan malaikat yang sedang buat catatan tentang kita, malaikat maut malah Allah pun tengok. Malu itukan sebahagian daripada iman.
VARGTYRADAM666
QUOTE(deanna_a @ Feb 5 2009, 02:12 AM) *
biggrin.gif agaknya satu kebetulan orang yang nama adam ni memang suka berleter pelik-pelik. Setakat ni dah 2 orang orang nama adam yang saya jumpa suka berleter. satu di alam nyata dan satu lagi adam nama susah nak eja ni.

Saya ni bukanlah tau sangat pasal hukum ni, tapi sebagai manusia yang tau dirinya sentiasa diperhatikan, mesti ada rasa malu. Tak malu ke dengan malaikat yang sedang buat catatan tentang kita, malaikat maut malah Allah pun tengok. Malu itukan sebahagian daripada iman.

JIKA AKAL TAK KESAMPAIAN PADA HAKIKAT.... USAH PERTIKAI KAN.KEBANYAKAN AKAN NAMPAK/RASA PELIK.TIDAK BAGI YANG KENAL AKAN RAHSIA HAKIKAT. MUNGKIN KAMU TIDAK KESAMPAIAN BERLANDASKAN PENGALAMAN SEPERTI CONTOHNYA MENAIKI/MERONDA DENGAN BOT-BOT KECIL DI KEPULAUAN-KEPULAUAN INDAH NAN TERPENCIL......

ITU SEBAB IANYA TIDAK "DIPELIKKAN" DALAM KATA LAIN DIBUKA PENDENGARAN PADA ALAM GHAIB.INIKAN PULA NAK DIBERI "KECELIKAN MATA" PADA ALAM GHAIB.

DENGAN IZIN BAGI DENGAR SUDAH.......MEMADAI........

CONTOHNYA KUTUKAN DARI APA-APA YG AKU TAIP KAN SEBELUM INI.

BAGI YANG BERUNTUNG DAN TERPILIH,TIDAK MUSTAHIL DIBUKA PENDENGARAN NYA SEHINGGA MENDENGAR PEPOHON BERZIKRULLAH.

BUKAN AKU KATA AKU YANG MENGALAMI/DIBUKA HIJAB SEPERTI ITU.AKU BERI KALIAN SENTAKAN ROHANI DAN SENTAKAN NEUROLOGI DENGAN CARA SARAF.........
VARGTYRADAM666
RAMAI JE TAIP BERJELA-JELA BERLETER PANJANG LEBAR.....

AKU JARANG-JARANG MASUK SEBAB LEBIH PADA REALITI.TAK BERHABITATKAN INTERNET NI,SEKALI SEKALA AKU POST.... SEMUA SAKIT MATA KAN?? KATA GUA BERLETER..... HAHAHHAHAHAHA

HAMIK KOOOOOO......

JANGAN DIAM-DIAM BANGSAT.BANYAK LETER BANYAK SALAH LAK KARANG........ MANA NAK NAMPAK APA MAKSUD TERSIRAT DALAM POSTING AKU,JIKA HATI SUDAH HITAM,MATA SUDAH TULI.LEBIH-LEBIH LAGI MENYERU KEPADA KEBAIKAN.
deanna_a
QUOTE(VARGTYRADAM666 @ Feb 5 2009, 08:44 AM) *

JIKA AKAL TAK KESAMPAIAN PADA HAKIKAT.... USAH PERTIKAI KAN.KEBANYAKAN AKAN NAMPAK/RASA PELIK.TIDAK BAGI YANG KENAL AKAN RAHSIA HAKIKAT. MUNGKIN KAMU TIDAK KESAMPAIAN BERLANDASKAN PENGALAMAN SEPERTI CONTOHNYA MENAIKI/MERONDA DENGAN BOT-BOT KECIL DI KEPULAUAN-KEPULAUAN INDAH NAN TERPENCIL......

ITU SEBAB IANYA TIDAK "DIPELIKKAN" DALAM KATA LAIN DIBUKA PENDENGARAN PADA ALAM GHAIB.INIKAN PULA NAK DIBERI "KECELIKAN MATA" PADA ALAM GHAIB.

BAGI YANG BERUNTUNG DAN TERPILIH,TIDAK MUSTAHIL DIBUKA PENDENGARAN NYA SEHINGGA MENDENGAR PEPOHON BERZIKRULLAH.

BUKAN AKU KATA AKU YANG MENGALAMI/DIBUKA HIJAB SEPERTI ITU.AKU BERI KALIAN SENTAKAN ROHANI DAN SENTAKAN NEUROLOGI DENGAN CARA SARAF.........

Salam.

Saya rasa saya tak kata pun saya tak percaya awak dan tak kata pun berleter tu salah. Sepatutnya awak bangga sebab berleter adalah satu kelebihan bagi seorang lelaki. betul tak.

Saya percaya apa awak cakap sebab memang benda betul cuma cara penulisan tu memeningkan kepala orang. Tapi rasanya di alam realiti awak bukanlah seorang yang memeningkan kepala malah rasanya seorang yang baik hati.

Tapi kalau awak terasa saya minta maaf. saya sebenarnya cuma bergurau. wink.gif
VARGTYRADAM666
QUOTE(deanna_a @ Feb 5 2009, 08:21 AM) *
QUOTE(VARGTYRADAM666 @ Feb 5 2009, 08:44 AM) *

Salam.

Saya rasa saya tak kata pun saya tak percaya awak dan tak kata pun berleter tu salah. Sepatutnya awak bangga sebab berleter adalah satu kelebihan bagi seorang lelaki. betul tak.

Saya percaya apa awak cakap sebab memang benda betul cuma cara penulisan tu memeningkan kepala orang. Tapi rasanya di alam realiti awak bukanlah seorang yang memeningkan kepala malah rasanya seorang yang baik hati.

Tapi kalau awak terasa saya minta maaf. saya sebenarnya cuma bergurau. wink.gif

TAK AIH... AKU SAJA MENULIS DENGAN AYAT YG BERBELIT...DAN ABSTRAK..... SENANG NAK JANA.....KASI OTAK DAN NEURON ITU TERJANA..SAMBIL...BERSUJUD ISTIQARAH BAGI MEREKA-MEREKA YG BENAR-BENAR MEMERLUKAN PETUNJUK...... KAN KE LEBIH AFDAL.....

AKU ADA POST KAT TOPIC LAIN TAH BERSEPAH-SEPAH......TENTANG KALAU AKU TAK RAJIN MENAIP DI DALAM NI...ATAU BANYAK SEMBANG DERAS YG BOLEH BUAT BANYAK DOSA DI REALITI..... DIAM-DIAM AKU....... AHAAA.......

DAN AKU LEBIH KEPADA REALITI DI LUAR...DARI BERHABITAT DI INTERNET.......AKU MASUK..SAMBIL BERBAHASA KERAS.... KASAR...TEGAS.... BERPESAN-PESAN BAGI YG BERFIKIR...DAN NAMPAK TIDAK BUTA MATA,BUTA HATI,BUTA IMAN,BUTA AKAL.......
Fiscx
QUOTE(fsyukri @ Jan 29 2008, 08:37 AM) *
QUOTE(noorul @ Jan 27 2008, 01:26 AM) *
"Jauhilah daripada perbuatan berbogel, sesungguhnya ada bersama-sama kamu orang yang tidak berpisah denganmu, kecuali ketika membuang air (besar dan kecil) dan ketika seseorang lelaki itu bersetubuh dengan isterinya."

hadis ni dhaif!

hadith kalau dhaif tak boleh dibuat hujjah eh?

::. semata2 soalan.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.